Wydrukuj tę stronę
środa, 01 marzec 2023 14:20

Strop filigran - co to jest i gdzie to rozwiazanie znajdzie zastosowanie?

Strop filigran Strop filigran Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Płyty stropowe typu filigran to coraz chętniej wybierane rozwiązania, znajdujące zastosowanie nie tylko w budownictwie przemysłowym, lecz także jednorodzinnym. Tego typu konstrukcje stropowe filigran stanowią odmianę stropu zespolonego, łączącego różne materiały razem tworzące bardzo stabilne konstrukcje. To prostsza odmiana klasycznego stropu żelbetonowego dająca spore możliwości projektowe.

 

Strop filigran — czym się wyróżnia?

Stropy filigran to żelbetowe stropy monolityczne z uzupełnieniem w postaci szalunku traconego (płyty filigran). Stropy typu filigran składa się z:

  • płyty betonowej zbrojonej siatką zwaną filigranem
  • nadbetonu z ułożonym w nim zbrojeniem górnym (stalowymi kratownicami przestrzennymi, częściowo zabetonowanymi w płycie).

Nie jest to gotowy stop, ponieważ mamy do czynienia przede wszystkim z płytą szalunkową, którą następnie trzeba zazbroić i zalać betonem. Zbrojenie jest niezbędne, by uniknąć klawiszowania, a więc odkształcania się poszczególnych fragmentów stropu.

Grubości stropu wynoszą od 5 do nawet 8 cm. Płyta filigran charakteryzuje się różnymi wymiarami. Ich standardowa długość wynosi od najmniejszej potrzebnej długości do 12 i więcej metrów. Strop typu filigran może mieć bardzo duże wymiary, długości czy szerokości, co pozwala dostosowywać go do różnych projektów. 

Jakie zalety mają stropy typu filigran?

Jedną z podstawowych zalet stropu filigran jest z pewnością łatwość montażu i w związku z tym skrócony czas tego zadania. Niezależnie właściwie od rozpiętości stropu filigran można go w sposób szybki i sprawny połączyć z innymi elementami dzięki temu, że układa się go z elementów prefabrykowanych. Bez problemu można go łączyć z płytami balkonowymi. 

Praca z tego typu stropem pozwala ograniczyć rozstaw podpór montażowych. Wystarczy niewielka ich ilość. Podpory montażowe stawia się właściwie jedynie przy ścianach w sporej od siebie odległości. To ogranicza koszty, jak i czas potrzebny na ich rozstawienie. Niepotrzebne jest także deskowanie, skoro warstwę betonu układa się na prefabrykatach. To wszystko pozwala znacząco skrócić prace, ograniczyć można także te wykończeniowe: spód płyt jest tak gładki, że nie wymaga tynkowania, a to oznacza, że płyty wystarczy właściwie zaszpachlować i pomalować. 

Strop filigran daje jednak przede wszystkim bardzo duże możliwości projektowe. Geometria jest w tym przypadku właściwie nieograniczona i płyty można w dowolny sposób kształtować. To zaś daje spore możliwości konstrukcyjne. Jeśli dodać, że rozpiętość stropu filigran wynosi do 12 mb, to możliwości robią się naprawdę duże. Zobacz ofertę tego typu rozwiązań na stronie budmater.pl

Stropy filigran — zastosowanie

Wymienione wyżej właściwości, jakie mają płyty prefabrykowane, sprawiają, że żelbetowe stropy filigran stanowią rozwiązanie nowoczesne i bardzo uniwersalne. Ogromnym plusem są tutaj przede wszystkim duże rozpiętości płyt, a także nieograniczone ich geometria dająca spore możliwości projektowe i konstrukcyjne. To zaś sprawia, że płyty filigran stosowane na dobrą sprawę mogą być do każdego rodzaju inwestycji. Coraz częściej stosuje się je w jednej technologii stropu wraz z płytami balkonowymi. To zaś sprawia, że przestają one być ograniczone do budownictwa przemysłowego i docenia je również budownictwo mieszkaniowe. Stropy można zastosować w tym przypadku do domu jednorodzinnych i wielorodzinnych, a także projektu stropu nad piwnicą, parterem, garażem czy po prostu piętrem. Często po stropy filigran sięga się w budynkach użyteczności publicznej oraz przemysłowych. Nie jest to natomiast rozwiązanie rekomendowane do dużych inwestycji przemysłowych, np. budowy hali produkcyjnej.