Wydrukuj tę stronę
wtorek, 20 wrzesień 2022 10:32

Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię? Poradnik architekta

projektowanie wnętrz projektowanie wnętrz pixabay

Kuchnia stanowi serce każdego domu. Atmosfera wokół przyrządzanych posiłków, obfitość zapachów dochodzących w każdy kąt domu sprawiają, że przebywamy w kuchni nierzadko długie, wypełnione wspaniałymi rozmowami godziny.

Jednak, by w pełni czerpać przyjemność połączoną z użytecznością, należy prawidłowo urządzić pomieszczenie. W tym artykule dowiesz się, jak niezwykle łatwo zaprojektować kuchnię w sposób ergonomiczny.

Złotą zasadą, której trzymają się architekci podczas projektowania kuchni jest podział na strefy, które powinny być ulokowane względem siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli zastanawiasz się po co wprowadzają takie rozwiązanie, spieszymy z odpowiedzią - podział kuchni nie tylko znacząco ułatwi Ci to przygotowywanie posiłków, ale również zapewni higienę i bezpieczeństwo, ograniczając niepotrzebne schylanie się, obracanie, czy podnoszenie rąk.

Podczas projektowania wnętrz architekci z poznańskiego biura Karma-Project zwykle przyjmują dwa podejścia do podziału stref kuchennych: pionowy i poziomy, które dopełniają się nawzajem.

Pionowy podział na strefy

Klasyfikacja pionowa przyjmuje, że kuchnia powinna dzielić się na pięć stref. Ten podział powinieneś zastosować już w fazie projektowania kuchni od zera, w efekcie czego zyskasz przestrzeń wygodną i pełną swobody. 

Podział przebiega w następujący sposób: 

  • Strefa zapasów - miejsce zlokalizowane blisko wejścia, gdzie tuż po powrocie z zakupów odkładamy artykuły spożywcze bez konieczności przejścia całego pomieszczenia. Mieszczą się tu: lodówka, zamrażarka oraz szafki na produkty.
  • Strefa przechowywania - wszelkie szuflady, szafki, w których przechowujemy naczynia, sztućce - słowem przedmioty, z których korzystamy podczas jedzenia.
  • Strefa zmywania - analogicznie do swej nazwy, jest to miejsce, w którym znajduje się zlew, zmywarka, kosz oraz środki czystości, dzięki którym utrzymujemy porządek w kuchni.
  • Strefa przygotowania - obszar przejściowy, gdzie zaczynamy przyrządzać posiłek. Mieszczą się tu wszystkie przybory oraz sprzęty potrzebne do przygotowania jedzenia.
  • Strefa gotowania - najważniejsze miejsce, w którym dokonuje się magia. Umieszczamy tu duże sprzęty AGD, jak piekarnik, płytę grzewczą, ale także garnki. W końcu z pustego garnka to i zupy nie nalejesz.

Poziomy podział na strefy

System poziomy zakłada użyteczność, jednak powinieneś go zastosować w przypadku, gdy nie masz możliwości zmiany układu mebli kuchennych. 

Podział przebiega w następujący sposób: 

  • Strefa górna - chowane są tu przedmioty najrzadziej używane, od święta, w razie wielkich uroczystości rodzinnych. Nie dotyczy to produktów spożywczych.
  • Strefa środkowa - trafiają tu wszystkie najczęściej używane przez nas przedmioty kuchenne, będąc tym samym najłatwiej dostępne. Są to, np. naczynia, sztućce, herbata.
  • Strefa dolna - umieszczamy tu produkty i rzeczy, po które sięgamy nieco rzadziej - kasze, makarony.
  • Strefa specjalna - inaczej mówiąc jest to strefa niedostępna dla małych dzieci, w której układamy noże, leki. Dzięki wprowadzeniu tej strefy będziesz miał pewność, że Twojemu dziecku nie stanie się krzywda,

Kuchenny trójkąt roboczy

Drugą zasadą stosowaną przez architektów podczas aranżacji kuchni jest tzw. trójkąt roboczy. Jest to określenie rozmieszczenia względem siebie kuchenki, lodówki oraz zlewozmywaka, które powinny być postawione obok siebie w schemacie przypominającym trójkąt. Określono również najkorzystniejszy dystans między sprzętami:

  • Lodówka i zlewozmywak: 120-210 cm
  • Zlewozmywak i kuchenka: 120-210 cm (90 cm w kuchniach małych)
  • Lodówka i kuchenka: 120-270 cm

Ergonomiczny układ mebli

Rozstawienie mebli wpływa na funkcjonalność i wygodę użytkowania kuchni. Najmniej praktycznym układem jest kuchnia jednorzędowa, w którym nie ma miejsca na zastosowanie trójkąta roboczego. By zwiększyć wygodę takiego ułożenia, lodówka powinna rozpoczynać układ, następnie powinien znaleźć się niezbyt duży blat, by móc odłożyć na niego zakupy. Dalej zlewozmywak, szeroki blat roboczy oraz kuchenka. 

Kuchnia dwurzędowa jest układem bardziej ergonomicznym, w którym szafki i blaty rozlokowane są po obu stronach przejścia. W optymalnym rozstawieniu po jednej stronie powinien znaleźć się zlew, kuchenka oraz blat roboczy, zaś po drugiej stronie lodówka i blat dodatkowy. Pamiętaj, że szerokość pomiędzy szafkami powinna wynosić co najmniej 90 cm, by zapewnić Ci swobodę ruchów.

Zabudowa w kształcie litery L sprawdza się w bardziej otwartych pomieszczeniach. Tutaj meble rozstawione są wzdłuż prostopadłych ścian - zlew i lodówka umieszczone powinny być na dłuższej ścianie, zaś kuchenka przy krótszej. Zaletą tego układu jest zbudowanie płynnego przejścia między kuchnią a salonem, bądź jadalnią.

Kuchnia w kształcie litery G to rzadkie rozwiązanie, do stworzenia którego potrzeba sporej przestrzeni. W tym układzie doskonale widać wykorzystanie trójkąta roboczego, gdyż odległości między lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem współtworzą figurę trójkąta. Dodatkowo na środku pomieszczenia umieszcza się najczęściej wyspę.

Kuchnia zabudowana na kształt litery U również wykorzystuje trójkąt roboczy, jako że przestrzeń pozwala na swobodne wykorzystanie miejsca. Często po jednej stronie pomieszczenia stawia się meble wysokie oraz wiszące szafki, z drugiej zaś strony szafek niskich, co nadaje wnętrzu głębi.

Teraz już wiesz, jak w łatwy sposób stworzyć przestrzeń ergonomiczną, która dostosuje Twoje stanowisko kuchenne, byś mógł wygodnie, bezpiecznie, a także efektywnie oddawać się gotowaniu wspaniałych posiłków. Nie czekaj, zorganizuj swoją kuchnię!